Aktuellt

Den 12 februari har vi friluftsdag för årskurs 1 där det främst är vintersporter som gäller. Prova på skidåkning, skridskor eller varför inte curling? Anmälan måste vara inne senast 7/2.

Årskurs 2 kommer denna dag att göra olika studiebesök på universitet och/eller högskolor samt ha lite andra aktiviteter på skolan under skolans första arbetsmarknadsdag.

För årskurs 3 är det gymnasiearbete som gäller. Det är olika upplägg för de olika programmen, så det kan handla om allt från praktisk produktion till att lära sig mer om abstract eller andra delar av den skriftliga rapporten.


Undrar du något?

Det är inte konstigt att ha en massa frågor i huvudet om gymnasiet. Kolla först in vår Frågor och Svar-sida där du förhoppningsvis finner svaret. Vill du ställa en fråga du inte funnit svar på gör du det här nedanför.

>